PL-CZ PROJEKT

Select the language:

"Las wokół nas" czyli kocham, rozumiem i poznaję drzewa

Co to jest las? Niby każdy zna odpowiedź na to pytanie, ale ponieważ dzieci wiedzą lepiej, zapytaliśmy o to właśnie dzieci, a dokładnie uczniów ze Szkoły Podstawowej 707 w Karpaczu. I okazało się, że las to nie tylko miejsce, gdzie rosną drzewa, ale to "dom drzew i zwierząt, gdzie jeszcze są skały i potoki". Dom... i dokładnie tego domu dotyczyła prelekcja o lesie, jaką przeprowadziliśmy we wspomnianej szkole. W czasie zajęć, dzieci poznały najpowszechniej występujące w Polsce gatunki drzew, dowiedziały się, które z nich rosną w Karkonoszach i na jakiej wysokości, uzyskały odpowiedź dlaczego na zimę drzewa liściaste gubią liście, a iglaste poza modrzewiem nie, wyposażone w wiedzę z wcześniejszych lekcji przyrody, powtórzyły sobie na czym polega warstwowa budowa lasu. Odkryły także znaczenie lasu dla całej przyrody oraz człowieka, który jest jej częścią, zrozumiały doniosłość nieustannie zachodzącej w lesie fotosyntezy, dowiedziały się o wytwarzanych przez drzewa tajemniczych fitoncyndach oraz olejkach eterycznych zdrowotnie i kojąco wpływających na ludzi. Na las spojrzały także jak na niezwykle atrakcyjny element naturalnego krajobrazu, dowiedziały się także o czci, jaką otaczano drzewa w starożytności. Zajęcia odbyły się pod hasłem, które sformułował niegdyś działacz na rzecz ochrony przyrody Baba Dioun:  

"Będziemy chronić tylko to, co kochamy;

Będziemy kochać tylko to, co rozumiemy;

Będziemy rozumieć tylko to, co poznamy",

tak więc ich celem, było także uzmysłowienie dzieciom kroków, jakie wiodą do właściwej postawy wobec lasu, jak i w ogóle wobec całej przyrody.

Wszyscy tak bardzo wciągnęli się w tematykę lekcji, że dopiero po jej zakończeniu nadszedł czas na zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć:)

Dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy Szkołę 707!

P3218279

P3218280

P3218282