PL-CZ PROJEKT

Select the language:

Centrum Informacyjne KPN działa już pół roku

Nadszedł czas podsumowań... W czerwcu tego roku świętowaliśmy uroczyste otwarcie naszego Centrum Informacyjnego KPN i od tego czasu zrobiliśmy badzo dużo, by zarówno mieszkańcy Karkonoszy, jak i Goście przybywajacy w nasze góry mogli lepiej poznać i zrozumieć piękno i wartość otaczającej przyrody oraz tajemnice i meandry tutejszej historii i tradycji kulturowych. Naszą działalność edukacyjną prowadziliśmy zarówno na terenie Centrum Informacyjnego KPN, w naszym ośrodku terenowym Domek Myśliwski, jak i w samym Karpaczu.

W mijającym półroczu, w Centrum Informacyjnym KPN i w Domku Myśliwskim przeprowadziliśmy łącznie 98 umówionych zajęć i warsztatów oraz mnóstwo seminariów dla wszystkich zainteresowanych Gości, spontanicznie odwiedzających nasze Centrum i ekspozycje.

Do ważniejszych wydarzeń, które zorganizowaliśmy lub w których jako uczestnik braliśmy udział, należą:

- Majówka w Dolinie Wilczego Potoku (tuż przed otwarciem),

- Spacer wiosenny z KPN czyli laboranci i geoatrakcje Karkonoszy (tuż przed otwarciem),

- Wiosenny plener w Ogrodzie ziół i krzewów czyli plener malarski dla tych, którzy inspiracji szukają w karkonoskiej przyrodzie (tuż przed otwarciem),

- Uroczyste otwarcie Centrum Informacyjnego KPN

Więcej pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/news/uroczyste-otwarcie-centrum-informacyjnego-karkonoskiego-parku-narodowego,744

- Dzień Laboranta - impreza poświęcona tradycjom zielarskim Karkonoszy, promująca dopiero co otwarte Centrum Informacyjne KPN

Więcej pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/news/dzien-laboranta,746

- Zajęcia w przedszkolach w ramach programu KPN "Przedszkolaku - przyroda Cię potrzebuje"

- Lipcowy cykl wycieczek edukacyjnych "Wakacje z przyrodą i przygodą", w którym przeprowadziliśmy następujące wycieczki:

Tajemnice przyrody ukryte w karkonoskich baśniach,

Arktyka w zasięgu ręki,

Historia karkonoskich schronisk.

Więcej o lipcowych wycieczkach edukacyjnych pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/wakacje-z-przyroda-i-przygoda,403

- Karkonoski Park Narodowy na Urodzinach Ducha Gór w Karpaczu

20 lipca, przy muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu mieliśmy swoje stanowisko, na którym przy pomocy edukacyjnych gier, zabaw plastycznych oraz naszych materiałów edukacyjnych odkrywaliśmy przed przybyłymi na uroczystość Gośćmi, a przede wszystkim dziećmi, tajemnice związane z postacią Ducha Gór, tradycjami karkonoskich laborantów oraz Walończyków, którzy dawno temu eksplorowali nasze góry w poszukiwaniu minerałów i metali szlachetnych.  

Więcej pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/news/karkonoski-park-narodowy-na-bdquo-urodzinach-ducha-gor-rdquo-w-karpaczu,767

- Sierpniowy cykl wycieczek "Wakacje z przyrodą i przygodą", w którym przeprowadziliśmy następujące wycieczki:

Śladami dawnego górnictwa w Karkonoszach,

Tropem pierwszych zdobywców Śnieżki,

Historia karkonoskich lasów,

Skarbnica Ducha Gór.

Więcej o sierpniowym cyklu wycieczek edukacyjnych pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/news/wakacje-z-przyroda-i-przygoda-wycieczki-sierpien-2013,753

- Dzień św. Wawrzyńca w Karkonoskim Parku Narodowym

W dzień patrona ludzi gór (10 sierpnia), a zwłaszcza wszystkich, dla których Karkonosze są najpiękniejszymi górami na świecie, w Centrum Informacyjnym KPN oraz w Domku Myśliwskim, przygotowalismy dla Gości Karkonoskiego Parku Narodowego wiele atrakcji, m.in. konkursy przyrodnicze, pokazy filmów edukacyjnych, prelekcje tematyczne, dotyczące przyrody, historii i kultury Karkonoszy.

Więcej o obchodach dnia św. Wawrzyńca pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/public/files/3242.pdf

- Festiwal "Karkonoskie Smaki" przy Dworze Liczyrzepy w Karpaczu

Festiwal smaków i Karkonoski Park Narodowy? Cóż mogą mieć ze sobą wspólnego? 16 sierpnia, pośród stanowisk z kulinarnymi i artystycznymi produktami lokalnymi, przy Dworze Liczyrzepy w Karpaczu (ul. Obrońców Pokoju 48) mieliśmy swoje stanowisko, gdzie raczyliśmy przybyłych m.in. "smakami" opowieści i konkursów dotyczących karkonoskich zielarzy, właściwości leczniczych roślin występujących w Karkonoszach, rozdawaliśmy materiały edukacyjne, traktujące o karkonoskim dziedzictwie przyrodniczym i oczywiście zapraszaliśmy do odwiedzin Centrum Informacyjnego KPN oraz w Domku Myśliwskiego.

- Spotkanie przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Saksońskiego Ministerstwa Środowiska i Rolnictwa

1 października, w naszym Centrum szacowni goście spotkali się, by rozmawiać o współnych rozwiązaniach dotyczących ochrony środowiska.

- Migracjami jesień się zaczyna czyli obserwujemy skrzydlatych podróżników - wycieczka edukacyjna

Październik to miesiąc intensywnej migracji ptaków, które przekraczają nasze góry w drodze na zimowiska. W związku z tym, 18 października z grupą miłośników karkonoskiej przyrody wybraliśmy się w góry, żeby obserwowac ptaki.

Więcej o wycieczce pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/news/migracjami-jesien-sie-zaczyna-czyli-obserwujemy-skrzydlatych-podroznikow,810

- Uniwersytet dziecięcy rozpoczął rok akademicki w Centrum Informacyjnym KPN

22 października nasze Centrum Informacyjne KPN odwiedziła grupa małych studentów oraz wielu znakomitych Gości. Wszystkich powitał uroczyście Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego dr inż. Andrzej Raj, następnie dzieci wysłuchały wykładu o geologicznej przeszłości Karkonoszy, a potem wzięły udział w warsztatch edukacyjnych, opowiadajacych o mineralogicznych skarbach naszych gór.

Więcej o inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Dziecięcego, pod linkiem:

http://www.kpnmab.pl/pl/news/uniwersytet-dzieciecy-rozpoczal-rok-akademicki-w-centrum-informacyjnym-kpn-w-karpaczu,822

- Warsztaty edukacyjne dla przewodników sudeckich

W ciągu tego półrocza kilkakrotnie gościliśmy w naszym Centrum przewodników sudeckich, który odbywali u nas warsztaty, w ramach programu edukacyjnego PTTK

- Warsztaty edukacyjne dla nauczycieli

W listopadzie zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla nauczycieli. Wzięli w nich udział nauczyciele przedszkoli powiatu lubańskiego.

- Cykl zajęć edukacyjnych w szkołach podkarkonoskich miejscowości

W listopadzie i grudniu, w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz liceach miejscowości usytuowanych w regionie karkonoskim przeprowadziliśmy szereg zajęć edukacyjnych o różnorodnej tematyce, m.in. Skarby Karkonoszy, Klęska ekologiczna, Las wokół nas, Przygotowanie zwierząt do zimy, Woda środowiskiem życia, które zawsze  miały na celu także promocję naszego Centrum Informacyjnego KPN..

Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia, na nadchodzący nowy rok planujemy wiele nowych działań edukacyjnych, które - mamy nadzieję - z powodzeniem będą mogły zostać zrealizowane:)