PL-CZ PROJEKT

Vyberte jazyk stránky:

Ach te porosty...:)))

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Wiesław Fałtynowicz i dr Monika Dimos-Zych o porostach mogą opowiadać pasjami. Ostatnio prowadzili w naszym ośrodku zajęcia dla dorosłych, tym razem zarażali swym zamiłowaniem do porostów dzieci, które przyjechały do nas ze Szkoły Podstawowej z Kruszyny oraz z Niemiec. W ramach zajęć „Poznaj świat porostów” mali Goście Centrum Informacyjnego KPN wysłuchali wykładu o biologii porostów, ich właściwościach, siedliskach i podłożu, na jakim występują, jak i o porostach jako biowskaźnikach zanieczyszczeń a także o przyczynach i skutkach klęski ekologicznej w Karkonoszach. Wykład połączony był z zajęciami warsztatowymi, podczas których dzieci przy użyciu binokularów oglądały porosty w znacznym powiększeniu. Wyposażone w niezbędną wiedzę, udały się następnie w teren, a dokładnie w dolinę Łomniczki i dolinę Wilczego Potoku, gdzie pod opieką prowadzących, z wielkim entuzjazmem poszukiwały i oznaczały porosty. Ich uwaga i determinacja były tak duże, iż poskutkowały odnalezieniem w okolicy kilku gatunków porostów, których wcześniej nie znaleźli tu nawet sami uczeni!:) Sukces uczczony został pamiątkowym zdjęciem na łące usianej kwitnącymi narcyzami, położonej w pobliżu Centrum Informacyjnego KPN. Po powrocie do ośrodka, dzieci oglądały zebrane porosty pod binokularami. Spotkanie zakończyło ognisko z kiełbaskami, które stało się wspaniałą okazją do podzielenia się przez dzieci swoimi spostrzeżeniami oraz do obserwacji jak zaszczepiona w dzieciach fascynacja porostami zaczyna rosnąć w siłę!

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Odnowa w środowisku – „Czarny Trójkąt” nabiera kolorów” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 - 2013.

Kolejne, poświęcone porostom zajęcia połączone z warsztatami i wycieczką dla dzieci odbędą się 29 kwietnia, 13 maja (w języku polskim i niemieckim) oraz 6 maja, 14 maja i 23 maja (w języku polskim), w Centrum Informacyjnym KPN.

Serdecznie zapraszamy:)

DSCN9940

DSCN9942

DSCN9944

DSCN9948

DSCN9949

DSCN9951

DSCN9953

DSCN9954

DSCN9960

DSCN9961

DSCN9963

DSCN9971 - pustułka rurkowata

DSCN9974

DSCN9978 - brodaczka kępkowa i pustułki pęcherzykowate

DSCN9987

DSCN9993

DSCN9994

DSCN9995

 

 


Návrh a realizace: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright Karkonoski Park Narodowy 2012